Vedrumadrats tagab hea une – on see müüt või tõde?

Vedrumadrats tagab hea une – on see müüt või tõde?

Öösiti vaevab unetus ja hommikul tõustes on seljas selline tunne, et normaalselt kõndima hakkamiseks tuleb kõigepealt tubli 10 minutit venitusharjutusi teha? Ärkate vähemalt korra nädalas ilma tõsise põhjuseta keset ööd üles, vahel üleni higisena? Ebasobival pinnal ja eriti ilma kvaliteetse madratsita magamine on tihedalt seotud selja- ja kaelapiirkonna valu ning unekvaliteediga. Aga milline madrats magamiseks kõige paremini sobib? Mida uue madratsi valikul arvesse võtta? Järgnevalt oleme kirja pannud kuus nõuannet, millest tasub uue madratsi ostmisel juhinduda.

LONAS - Vedrumadrats tagab hea une – on see müüt või tõde

Kas tasub osta vedrumadrats?

Esimene küsimus, mida teilt madratsisalongis küsitakse – mis tüüpi madratsit te soovite. Enne ostu on alati soovitatav tutvuda olemasolevate madratsitüüpidega – mille poolest need erinevad, milliseid materjale kasutatakse ja millised on nende omadused. Ehkki arvamusi on mitmesuguseid ning palju oleneb inimese vajadustest ja veendumustest, soovitavad uneeksperdid valida kvaliteetse VEDRUMADRATSI.

Turul on saadaval kahte tüüpi vedrumadratseid: bonell- ja pocket-tüüpi madratsid. Bonell-madratsitel on vedrud omavahel ühendatud, seega kui madratsi ühes kohas survet avaldada, reageerivad ka kõrval asuvad vedrud. Bonell-madratsid on tavaliselt odavamad ja taluvad suuremat raskust, aga vedrud ei ole taskutesse paigutatud, sellepärast hakkavad need ajapikku omavahel kokku puutuma ja krigisema. Kõige selle tagajärjel minetab madrats oma algse kuju ja teenib lühemat aega.

LONAS - Vedrumadrats tagab hea une – on see müüt või tõde

„Pocket- ehk taskuvedrud on loodud uuendusliku tehnoloogia abil – iga vedru asub omaette kotikeses/kambris, tänu millele kohandub madrats maksimaalselt kehakuju järgi ja tagab lülisambale õige toe. Ühe vedru kokkusurumisel reageerib see individuaalselt kehasurvele, ümbritsevad vedrud aga säilitavad oma kuju. See võimaldab lihastel lõdvestuda ja parandab nende tasakaalu, soodustab õiget kehahoidu ja täiustab unekvaliteeti.

"Ehkki arvamusi on mitmesuguseid ning palju oleneb inimese vajadustest ja veendumustest, soovitavad uneeksperdid valida kvaliteetse vedrumadratsi"

Erinevalt muud tüüpi madratsitest võivad vedrumadratsid kohanduda inimese kehakaalu järgi, jaotades selle kogu madratsi ulatuses ja tagades kogu keha punkttoestuse. See toimimispõhimõte tagab vastupidavuse, pikaajalise mugavuse ja rahuliku une.

Madratsi suurus

Kui otsite madratsit koos oma partneriga, pidage meeles, et standardses kahekohalises voodis mõjutavad teie und teise inimese liigutused. Kui võimalik, eelistage suurt madratsit. Te peaksite voodis olema piisavalt lähestikku, et ulatuda teineteiseni, aga kui üks vahetab asendit, ei peaks teine seda tundma.

Millest sõltub mugavus?

Nagu mis tahes muud asjad, nii oleneb ka madratsi mugavus isiklikest vajadustest. Kas see on väike või suur, paks või õhuke, kõvem või pehmem madrats – igaühel on oma ettekujutus mugavusest, mistõttu ei tasu seda unustada ka omale sobiva madratsi valimisel.

LONAS - Vedrumadrats tagab hea une – on see müüt või tõde

Nagu mis tahes muud asjad, nii oleneb ka madratsi mugavus isiklikest vajadustest. Kas see on väike või suur, paks või õhuke, kõvem või pehmem madrats – igaühel on oma ettekujutus mugavusest, mistõttu ei tasu seda unustada ka omale sobiva madratsi valimisel.“

Nii või naa, madratsi kõvadus on üks olulisemaid omadusi, millest sõltub magamismugavus. Vedrumadratsid võivad olla erisuguse kõvadusega, millest igaüks leiab endale sobiva. Sõltumatute vedrudega (taskuvedrudega) madratsi korral soovitatakse tähelepanu pöörata ORTOPEEDILISTE TSOONIDE HULGALE. Mida rohkem on ortopeedilisi alasid, seda ühtlasemalt madrats keharaskuse horisontaalasendis jaotab, sest igas tsoonis on eri kõvadusega vedrud.

Õhuringlus

Valige madrats, mille ÕHURINGLUS kindlustaks magamise ajal kohase soojusregulatsiooni. Madrats peaks sobima kõikideks aastaaegadeks – talvel peaks see olema piisavalt soe, et soojendada nii voodit kui ka teid, suvel aga peaks jahutust pakkuma. Sellise efekti saab kohase õhuringluse korral. Vedrumadratsid valmistatakse mitmest kihist ja taskuvedrude baasplokist, seepärast lasevad niisugused madratsid teistega võrreldes palju paremini õhku läbi. Kui teie kehatemperatuur magamise ajal muutub, tagab madratsi kohane õhuringlus teile une ajaks mugavustunde.

Millal madratsit vahetada?

Isegi siis, kui olete viimaks leidnud sobiva madratsi, ei kesta see kogu elu. Madratsit tuleks vahetada iga 8–10 aasta tagant. Kulumistunnused (nagu tekkinud kalded ja lohud) võivad olla märgiks, et on aeg madratsit vahetada. Kui te ei ole kindel, proovige lamada uuel madratsil ja vaadake, kas tunnete suurt erinevust. Vedrumadratsi kasutusea pikendamiseks pöörake see korra kuus ümber. Nii taastab madrats oma vormi ja kulumisprotsess aeglustub peaaegu kahekordselt.

"Vedrumadratsid valmistatakse mitmest kihist ja taskuvedrude baasplokist, sellepärast lasevad niisugused madratsid teistega võrreldes palju paremini õhku läbi."

Vajate veel ühte põhjust, miks õigel ajal madratsit vahetada? Seal leidub elanikke. Vana madrats on tolmulestade lemmikkodu. Tolmulestad toituvad elutust nahast, bakteritest ja hallitusest. Need võivad põhjustada nahalööbeid, allergiat ja muid nakkusi. Niisiis ärge hoidke oma tervise arvelt kokku ja loobuge vanast madratsist.

Proovige enne ostmist!

Unepsühholoogide väitel proovivad inimesed uut madratsit keskmiselt viis minutit. Paraku ei piisa sellest, et teha kindlaks, kas tunnete end madratsil mugavalt ka tundide viisi magades. Proovige uuel madratsil lamada 20–30 minutit. Vahetage asendeid. Pikutage sellistes poosides, kuidas olete harjunud magama. Heitke selili, seejärel külili.

LONAS - Vedrumadrats tagab hea une – on see müüt või tõde

 

Küllap kinnitaks paljud, et heast unest sõltub kõik. Tõesti, me veedame magades ligikaudu 25 aastat oma elust. Ehkki igal inimesel on oma arusaam sellest, mis teeb voodi mõnusaks ja täiuslikuks, oleme kõik ühte meelt selles, et voodi kõige olulisem osa on madrats. Ilma sobiva asemeta ei saa magamine olla mugav ega uni täisväärtuslik.

Kui madrats ei ole sobiv või mugav, kujuneb sellest ajapikku halvenenud unekvaliteedi ja valuliku keha põhjus. Ärgem laskem unel oma produktiivsust ega tervist halvasti mõjutada. Usaldusväärse taskuvedrumadratsiga kindlustame hea ja kvaliteetse une igal ööl.