Kuidas madratsit hooldada?
Kuidas madratsit hooldada?
Paljud meist teavad suurepäraselt, et mugav madrats on hea une ja erksa hommiku tagatis. Aga vaid vähesed mõtlevad selle peale, et me sukeldume mugavalt unne igal ööl – kui oleme terved, kui meid on niitnud palavik, kui väljas on jahe ja kodus niiske, kui väljas on kuum ja kodus kuiv. Oleme veendunud, et hooldatav madrats hoiab lülisammast õiges asendis ja püsib alati puhas. Mida siis teha ja kuidas madratsit hooldada, et see püsiks justkui uus ja pakuks ihaldatud mugavust võimalikult kaua?
Madratsi liik ja kasutusiga
Madratsitel võivad olla nii ühendatud (bonnell-tüüpi) kui ka sõltumatud vedrud. Ühendatud vedrudega madratsid on ökonoomsemad, kuid vedrud ei ole kaitstud, sellepärast kuluvad niisugused madratsid tavaliselt kiiremini. Madratsite ülesehituse teooria järgi teenivad „bonnell-tüüpi” vedrumadratsid enda omadusi minetamata tavaliselt 4–6 aastat, SÕLTUMATUTE VEDRUDEGA (pocket) madratsite funktsionaalsus püsib umbes 10 aastat ning vedrudeta ( LATEKSIST või VISKOELASTIKUST) madratsid võivad kesta isegi 15 aastat. Ent madratsit õigesti hooldamata minetab iga madrats enda omadused märksa rutem.
Kuidas madratsit hooldada?
1. Kolme kuu reegel
Küllap olete kuulnud, et madratsi vormi ja kohase toestuse säilitamiseks tuleb see aeg-ajalt ümber pöörata. Tegu ei ole müüdiga, sest kui meie keha avaldab survet samadele madratsi piirkondadele, muutuvad need ajapikku pehmemaks ja vajuvad lohku. Nõnda juhtub sellepärast, et madratsile langeb suurim koormus aina samades kohtades ja madrats hakkab ebaühtlaselt kuluma – enim surve all olevad piirkonnad muutuvad pehmemaks, samas kui vähem survet saavad paigad jäävad muutumatuks. Sellise kulumise korral tekivad madratsil äralamamise tundemärgid.
Madratsi funktsionaalsuse säilitamiseks on soovitatav sellel regulaarselt teine pool pöörata, samuti madratsit keerata. Kahepoolse madratsi korral ei ole vaja karta, et ümber pöörates on madratsi kõvadus või selle tehnilised omadused teistsugused. Ühepoolse madratsi korral on soovitatav seda lihtsalt keerata, sest ümber pöörates võib tunduda, et tegu on täiesti teise madratsiga. Aga kui see ei tekita magamise ajal ebamugavustunnet, võite madratsit ka ümberpööratult kasutada.
Soovitame madratsi ümber pöörata / seda keerata iga kolme kuu tagant. Kui madrats on kahepoolne, soovitame toimida nii:
Ühepoolseid madratseid soovitame lihtsalt iga kolme kuu tagant keerata või, kui madratsi teine pool sobib, siis ka ümber pöörata.
2. Puhastus
Tundub, et kui poeme õhtul pärast duši all käimist voodisse ja jääme magama, siis voodi ja magamistuba on kodu kõige puhtamad kohad. Mitmesugused suurendusklaasi all pildistatud tolmulestade fotod, mida teadlased või sõbrad sotsiaalmeedias jagavad, on vaid madratsitootjate hirmulood, millele ei tasu tähelepanu pöörata. Aga paraku ei rahusta meiegi teid – peale tolmulestade võib madratsitel leiduda veel hulgaliselt elutu naha naaste, karvu, higi ja muid plekke. Ja kui meil on veel loomad ... Pole saladus, et tolmulestad toituvad sellest, mis me voodisse jätame. Selle suletud ringi saab lõhkuda ainult nii, kui hooldame oma madratsit õigesti.
Kui tahate, et madrats pakuks peale tervisliku ja kosutava une ka värskusetunnet, soovitavad spetsialistid seda puhastada. Parimad madratsitootjad kannavad selle eest varakult hoolt – nad valmistavad eemaldatava ja pestava ümbrisega madratseid. Ehkki suurim kogus tolmu, tolmulestasid ja mustust koguneb madratsi sügavamatesse kihtidesse vedrude vahele, kuhu on praktiliselt võimatu ligi pääseda, on siiski ka kodustes tingimustes võimalik mõningat mustust kergesti eemaldada. Kõige ideaalsemalt sobiks süvapindade jaoks ette nähtud tolmuimeja, aga kui teil sellist ei ole, sobib ka mööbli puhastamiseks ette nähtud otsakuga tavapärane tolmuimeja. Imege madrats mõlemalt poolt hoolsasti puhtaks – nii eemaldate pealmise tolmukihi, loomakarvad, ajaga kogunenud elutud nahanaastud ja pealispinnal asuvad tolmulestad. Neid plekke, mida tolmuimejaga eemaldada ei õnnestu, hõõruge niiske lapiga või aurutage kuuma auruga. Püüdke madratsi pealispinda mitte liiga märjaks teha, sest niiskus ei ole madratsile hea ja see ei kuiva kuigi kergesti, niisiis pärast õhutage ruumi pärast sellist puhastust intensiivsemalt.
3. Õhutus
Et madratsisse ei koguneks tolmu ja selle pealispinnale ei tekiks „elanikke“, on madratsit soovituslik perioodiliselt (vähemalt iga mõne kuu tagant) õhutada. Kui olete ostnud uue madratsi, laotage see voodile ja tuulutage korralikult tuba. Nagu enamikul uutel asjadel, nii on ka uuel madratsil lõhn, sellepärast soovitame lasta madratsil värske õhuga täituda. Ärge peljake magamistoa akent isegi talvel mõneks tunniks valla jätta, et madrats tuulduks. Kord aastas tasub madrats üldse voodipõhjalt ära võtta ja õue viia. Kui elate eramajas, on seda lihtsam teha. Kui elate korteris, asetage see vähemalt 2–3 tunniks seisma rõduseina najale. See aitab madratsil tuulduda, tolmust vabaneda ja kogunenud niiskust aurustada, tõkestab hallituse teket ja parandab madratsi soojusregulatsiooni.
4. Madratsi lisakaitse
Kui tahate, et madratsi hooldusega kaasneks vähem peavalu, uurige selle kohta enne madratsi ostu. Müügispetsialistid selgitavad teile, kuidas eri tüüpi madratseid puhastatakse ja hooldatakse. Samuti tasub mõelda KATTEMADRATSI. soetamisele. Seda on märksa lihtsam puhastada ja pesta kui harilikku madratsit ning lisaks pikendate vähese vaevaga madratsi eluiga. Peske lihtsalt kattemadratsi ümbris iga kahe kuu tagant masinas puhtaks ning kindlustategi omale puhta ja värske aseme. Tänapäeval müüakse suures valikus kattemadratseid: olemasolevat madratsit kõvendavad ja pehmendavad, poroloonist ja viskoelastikust valmistatud kattemadratsid. Selle soetamisel saate kaks kärbest ühe hoobiga – praktilisuse ja veel magusama une.
Jälgige oma unekvaliteeti
Kõik madratsid peavad magamise ajal kohaselt lülisammast toestama ja võimaldama lihastel puhata. Ent kõik madratsid minetavad ajapikku viimaks oma koosteomadused ja ei saa enam õiget funktsionaalsust tagada. Isegi korralikult hooldatud madratsil saabub aeg, mil koostisesse kuuluvad materjalid deformeeruvad ja minetavad enda omadused, seega tahes-tahtmata tuleb hakata uut magamisaset otsima. Et vanast madratsist õigel ajal loobuda ja kroonilisi tervisekomplikatsioone ära hoida, jälgige oma keha ja organismi reaktsiooni magamisele. Kui täheldate, et uni ei ole enam sügav, tunnete alalist väsimust, öösiti on palav, hommikul on kere valulik ja nii juba mitu nädalat, võib seda tõlgendada märgina, et on aeg madratsit vahetada.
Ärge riskige oma tervisega ega magage vanal ära lamatud madratsil, mis ei paku enam õiget tuge ning ei saa enam tagada rahulikku kvaliteetset und. Meie keha on une parim indikaator, seega kui tunnete oma magamises kas või vähimat negatiivset muutust, ärge viivitage – hankige uus MADRATS ning võimaldage endal taas nautida imelist ööund ja elamusterohket homset!