Padjad ja nende valik. Milline padi sobib täiskasvanule, milline lapsele?

Padjad ja nende valik. Milline padi sobib täiskasvanule, milline lapsele?

Valutav selg, kauakestev näopunetus, vesised silmad, hommikune aevastamine või umbes hingamisteed. Kõikidele nendele halva enesetunde probleemidele võib olla üks vastus – sobimatu padi. Padja vale suurus, materjal ja tüüp võivad kaasa tuua nii valu ja tuimuse kui ka erinevad allergiad. Padja tähtsusest ja selle valikukriteeriumidest jutustab LONASE juht Domas Jakutis.

LONAS - Padjad ja nende valik. Milline padi sobib täiskasvanule, milline lapsele

Padja õige kõvadus sõltub individuaalsetest omadustest

Me kõik oleme erinevad nii füüsiliste näitajate kui ka magamisharjumuste ja -asendite poolest. Sel põhjusel võivad isegi ühes kodus elavad perekonnaliikmed ühesugustele patjadele erinevalt reageerida. Üks magab end sellel ideaalselt välja, aga teine tunneb ärgates kaela- ja seljavalu.

Domas Jakutise sõnul soovitatakse padja laius, kõrgus ja kõvadus valida vastavalt magamisasendile, kehaehitusele ja madratsi kõvadusele.

„Kui magate suuremalt jaolt selili, on soovitatav valida keskmise kõvadusega madal padi. Samas külili magamise jaoks on kõige sobilikum kõva ja üpris kõrge padi. Kõhuli magamiseks sobib pehme padi. Tähtis on tähelepanu pöörata ka oma õlajoonele. Kui teil on laiad õlad, eelistage kõrgemat patja, kui kitsad õlad, siis madalamat patja,“ soovitab LONASE juht Jakutis.

Unetööstust esindav LONASE juht toob välja, et padja kõrgus peaks olema vastavuses ka madratsi kõvadusega. Kõval voodil magades peaks padi Jakutise väitel olema kõrge.

LONAS - Padjad ja nende valik. Milline padi sobib täiskasvanule, milline lapsele

Tähtis on nii padja materjal kui ka tüüp

Teise tähtsa aspektina padja valikul tõstab ekspert esile materjali, millest see on valmistatud. Tänapäeval pakutakse turul naturaalsest kiust ja sünteetilisi patju. Naturaalsest kiust padjad on tavaliselt puuvillast, villast, sule- või tatrakestatäitega. Sünteetilisi patju valmistatakse enamasti polüestrist, lateksist, süntepoonist ja viskoelastsetest materjalidest.

„Kui me küsiksime ostjalt, kas ta soovib naturaalset või sünteetilist, valiks enamik kindlasti naturaalse toote. Kuid padja ostmisel tuleks arvesse võtta rohkemaid aspekte ja valmistusmaterjalide omadusi. Näiteks sulgedega täidetud patjades kogunevad tolmulestad, mis osutuvad väga sageli mitmesuguste allergiate põhjuseks. Neil on veel üks suur puudus – need ei lase õhku läbi, mistõttu võivad sellised padjad olla soodsad hallituse tekkeks,“ väidab LONASE juht.

Nende põhjuste tõttu on ühed populaarsemad padjad praeguse ajal VISKOELASTIKUST ja LATEKSIST . Need on LONASE juhi sõnul antibakteriaalsete omadustega, kohanduvad suurepäraselt pea kuju järgi, lasevad õhku läbi ja juhivad kogunenud niiskuse hõlpsalt välja..

Domas Jakutis märgib, et aina populaarsemaks muutuvad ka ortopeedilised padjad. Need padjad aitavad tagada kvaliteetse puhkuse ning ära hoida lülisamba- ja kaeladeformatsiooni, lõdvestavad kaelalihaseid ja normaliseerivad vereringet.

„Esimene öö ortopeedilise padjaga võib tekitada mõnetist ebamugavustunnet, sest seda tüüpi toodetega tuleb harjuda. Siiski täheldame, et inimesed, kes nendega juba kord harjunud on, ei taha enam tavalist patja tagasi. Ortopeedilise padja valikul on tähtis pöörata tähelepanu ka selle kujule – soovitame osta padja, mille süvendiprofiil vastab õla- ja kaelajoonele,“ selgitab Jakutis.

LONAS - Padjad ja nende valik. Milline padi sobib täiskasvanule, milline lapsele

Padi mõjutab lapse keha arengut

Täiskasvanud inimene suudab kõigest mõne öö järel otsustada, kas valitud padi vastab tema keha vajadustele ja magamisharjumustele. Seevastu lastele (eriti imikutele) on mõneti raskem sobivat patja valida.

LONASE juhi Jakutise väitel vastsündinud laps patja ei vaja. Et lülisamba nõgusused ei ole veel välja kujunenud, moodustavad väikelapse pea ja selg sirgjoone, mistõttu padi võib vastsündinutele olla isegi kahjulik. Jakutis ütleb, et kui vastsündinu hakkab padjal lamama esimestest elupäevadest peale, võib see kahjustada tema lülisamba loomulikku arengut.

„Esimene padi on soovitatav osta, kui laps hakkab kõndima. Kui laps on vertikaalasendis, tugevnevad tema kael ja lülisammas ning kujunevad lülisamba nõgusused. Teine märk selle kohta, et laps vajab juba patja, on see, kui tema õlad muutuvad peast tublisti laiemaks. Esimene padi peaks olema 2–3 cm kõrgune. Ideaalne, kui see on sünteetiline. Naturaalset päritolu, eriti sulgpadjad võivad lastel allergiat tekitada,“ hoiatab LONASE juht.

LONAS - Padjad ja nende valik. Milline padi sobib täiskasvanule, milline lapsele

Padja eluiga piirdub mõne aastaga

Domas Jakutis rõhutab, et ei laste ega täiskasvanute padjad ole igavesed. LONASE juht toonitab, et kvaliteetse une ja hea enesetunde eesmärgil tuleks patja vahetada vähemalt iga kahe aasta tagant või selle esimeste kulumistunnuste ilmnemisel.

Tõsi, eksperdi sõnul pakutakse turul tooteid, mis võivad kvaliteetselt teenida kauemgi. LONASE patjadel on spetsiaalne ümbris L-Slip™, mis vähendab padja kulumist ja pikendab selle kasutusiga. Samuti iseloomustab selle tootja patju ergonoomiline disain, mis aitab pea, kaela ja selja asendi magamise ajal õigena hoida. Keha järgi kohanduvad ortopeedilised padjad lõdvestavad kaelalihaseid, ümbritsedes ja hoides kaela kogu öö õiges asendis.

Kõik LONASE padjad hingavad ja neis toimib tõhus õhuringlus. Õige kõrguse ja kujuga padi tagab kvaliteetse ja tervist säästva une.

LONAS - Padjad ja nende valik. Milline padi sobib täiskasvanule, milline lapsele

LONASE padjavaliku leiate SIIT.