Millist kangast valida vooditele ja kuidas seda hooldada? Tehniliste kirjelduste selgitus ja võrdlus

Mööbli jaoks kangast valides on lisaks värvile ja mustrile oluline pöörata tähelepanu ka selle koostisele ning hooldusele. Tähtis on mõelda läbi, kas teile on sobivam sünteetiline või naturaalne kangas. Naturaalsed kangad on pehmemad, kuid raskemini puhastatavad. Sünteetilised kangad on veidi teistsugused. Need on lihtsalt puhastatavad, mustus imendub neisse raskemini ja need kangad on pikaealisemad.

Eriliiki gobeläänid
Koostis
Martindale test
Pleekimine
Pilling
Kangaste hooldamine
Oeko–Tex® Standard 100 sertifikaat
Lemmikloomasõbralik (Pet Friendly)

Lova JAZZ Audinys A220

Samuti soovitavad spetsialistid valida kangaga kaetud voodipäisega voodeid, kui magamistuba on maja põhjapoolses osas või kui seal on jahedam kui mujal. Voodipäis kaitseb seinast leviva külma eest, seepärast on voodis soojem lamada ja magada.

Eriliiki gobeläänid

Mööbligobeläänide liike on palju, kuid nende valimiseks voodite, dekoratiivpatjade ja magamistoamööbli jaoks toome välja 3 liiki:

Telgedel kootud tekstiil– see on tugevalt kootud kangas, mis võib olla ühevärviline või kirju, erinevate mustritega.

Dirbtinė oda A100

Telgedel kootud tekstiil

Kunstnahk– või nahaimitatsioon – naturaalset nahka asendav polümeer.

Dirbtinė oda A100

Kunstnahk

Veluur – veel velveti, sametina tuntud õrn ja pehme kangas. Selle väliskülg on kaetud tihedate lühikeste karvakestega ja on läikiv ning pehme. Veluur sarnaneb plüüsile, kuid veluurkanga karvakesed on tunduvalt lühemad.

Veliūras A280

Veluur

Koostis

Puuvill – kõige populaarsem tekstiilis kasutatav naturaalne kiud. Puuvillapõõsast saadavat puuvillakiudu saab kasutada erinevate kangaste tootmises – naturaalsete, koos teiste kiududega. Puuvill on hinnatud, sest see on naturaalne kiud, mis ei põhjusta allergiat, neelab hästi niiskust, on lihtsalt hooldatav ja kauakestev.

Lina – puuvillast mitu korda tugevam naturaalne kiud. Isegi igapäevaselt kasutatavad linased kangad teenivad mitukümmend aastat.

Viskoos – tselluloosist keemilise töötlemise tulemusena saadud naturaalne kiud. Kiud on kerge, kergesti kortsuv, annab tootele luksusliku välimuse. Viskoosi sisaldavad kangad paistavad silma õrnuse ja pikaealisuse poolest, muutuvad vähem topiliseks. Selline kangas ei ole tugev, kaldub välja venima.

Polüester– tugev, kuid õrn ja väga elastne sünteetiline kiud. Polüestrit sisaldavad kangad on vastupidavad päikesevalguse suhtes, teistest sünteetilistest kiududest vähem kuumatundlikud.

Akrüül – peaaegu sama pikaealine kui nailon või polüester. Akrüüli sisaldavaid kangaid ei tohi veega puhastada.

Dirbtinė oda A100

Voodi BOSS

Martindale test

Kanga tugevuse test (vastavalt ISO 12947–2) ehk martindale test viiakse läbi, hõõrudes kangast intensiivselt metallketastega, kuni katkevad vähemalt 2 kanganiiti. Tulemust kajastab arv, mis näitab, mitu tsüklit kangas vastu pidas. Kui tulemus on vähemalt 5 000 tsüklit, võib kangast kasutada mööbli jaoks. On tähtis mainida, et naturaalsetest koostisosadest toodetud kangaste martindale testi tulemused on madalamad ja 100% polüestrist kangaste martindale testi tulemused on kõrged. LONASE valikus leidub nii naturaalseid kiudusid sisaldavaid kui ka 100% polüestrist toodetud kangaid, mille martindale testi tulemus küündib koguni 170 000 tsüklini.

Märkus: 100% polüestrist kangaste martindale näitajad on väga kõrged (alates 80 000 ja rohkem), seepärast on martindale testi skaala kasulik vaid naturaalsetest koostisosadest toodetud kangaste puhul.

 

Pleekimine

Värvi pleekimise test (vastavalt ISO 105–B2) viiakse läbi, valgustades kangast intensiivselt ksenoonlampidega (xenon). Tulemus – kanga pleekimist hinnatakse skaalas 0 kuni 8, kus 0 on väga madal valguskindlus ja 8 on täielik valguskindlus.

Praktiliselt kõik LONASE kangad on pleekimiskindlad ja saanud testi tulemuseks 4 kuni 6.

Pilling

Pillingu (vastavalt ISO 12945–2) ehk topiliseks muutumise testi eesmärk on teha kindlaks, kui vastupidav on kangas hõõrdumise tagajärjel topiliseks muutumise suhtes. Kanga mõlemat külge hõõrutakse metallketastega 5 000 tsüklit (juba mainitud martindale testi tööpinkidel) ja võrreldakse seejärel kanga algse näidisega. Skaalas 1 kuni 5 hinnatakse kanga soodumust topiliseks muutuda. 1 tähendab väga tugevat topiliseks muutumise soodumust ja 5 tähendab, et soodumus puudub täiesti.

Kangaste hooldamine

Mööblikangad kipuvad igapäevasest kasutamisest loomulikult määrduma. Seepärast tekib küsimus, kuidas neid hooldada? Peaaegu kõiki voodite ja mööbli jaoks kasutatavaid LONASE kangaid võib puhastada veega. Kui plekk on sissekuivanud, aitab seebivesi.

Praegu leidub LONASE valikus ka Easy life sertifikaadiga kangaid. Nende tootmisel on kasutatud spetsiaalseid tehnoloogiaid, mis kaitsevad kangaid vedelike (näiteks kohvi või mahla) eest, muutes nende hooldamise palju lihtsamaks.

Oeko–Tex® Standard 100 sertifikaat

Selle sertifikaadiga tähistatakse ohutud materjalid, mis ei levita keskkonda mürgiseid lenduvaid aineid. Tooted, mis on tähistatud märgiga „Usaldus tekstiilide vastu“, ei sisalda allergiat tekitavaid aineid, formaaldehüüde, raskemetalle või keelustatud pestitsiide. Selle sertifikaadiga märgistatud tooted on ohutud ja sobivad isegi imikutele.

Oeko–Tex® Standard 100 on maailmas tuntud vastutustundliku tekstiilitootmise sünonüümina alates toorainetest ja lõpetades lõpptootega kaubanduskeskuses.

Peaaegu kõigil Muusikalise voodikollektsiooni tootmisel kasutatavatel kangastel on Oeko–Tex® Standard 100 sertifikaat.

Lemmikloomasõbralik (Pet Friendly)

Sellel sertifikaadil võib olla 2 tähendust: kanga vastupidavus looma küüniste poolt põhjustatud kriimustuste suhtes või looma seedetrakti sattunud kangas on ohutu, mittetoksiline.