Madratsi hooldamine: kuus sammu tervislikuma une poole

Madratsi hooldamine: kuus sammu tervislikuma une poole

Kõik teavad, et koos päikesega tuleb koju ka kevadpuhastus – me puhastame aknaid, et päevavalgus jõuaks meie eluruumidesse. Samas mõtlevad vaid vähesed sellele, et samasugune värskus peaks valitsema ka öösel voodis. Madratsi õige hooldamine – puhastamine ja tuulutamine – suurendab rõõmu iga uue hommiku üle.

Mugav madrats laseb magades end välja ja puhata, seetõttu tuleb selle eest hoolitseda sama palju kui kodu ruumide eest. Leedus toodetud Lonase madratsite tehnoloog Ričardas Tarosas annab nõu, kuidas madratsit puhastada ja tuulutada, et oleks tagatud selle hügieen ja pikk kasutusiga. Spetsialisti sõnul tuleb selleks teha vaid mõned toimingud, mis tulevad kasuks nii madratsile kui ka selle omaniku tervisele.

LONAS - Matrača kopšana

Muutke madratsi asendit

Isegi kõige parem madrats võidakse n-ö ära magada ja see võib muutuda ebamugavaks, seetõttu soovitatakse vähemalt 3–4 korda aastas keerata see tagurpidi ja vahetada magamise poolt. Kui vastava konstruktsiooniga madrats on ühepoolne, siis on soovitatav keerata see teistpidi ehk vahetada peats jalutsi vastu.

"Madratsi tootmiseks kasutatakse piisavalt pehmeid ja elastseid materjale, seetõttu füüsikaseaduste kohaselt need madratsi kohad, mida koormatakse kõige rohkem, aja jooksul deformeeruvad. Madratsi keeramine aitab muuta seda, millised kohad on koormatud, ja vältida deformatsiooni,“ sõnab R. Tarosas.

Voodipesu vahetades puhastage ka madrats

Igaüks saab madratsit ise tolmust puhastada, selleks on vaja vaid võimsamat tolmuimejat. Tolmu tuleb imeda võimalikult aeglaselt – niiviisi vabanete kõige efektiivsemalt madratsi sisemuses olevast tolmust. Rahvatarkus soovitab madrats soodaga üle puistata ja tunni pärast see taas tolmuimejaga puhastada.

Madratsi märgpuhastamine ei ole aga soovitatav, sest vahtpolüuretaan imab niiskust. Plekkide eemaldamiseks madratsi kattelt võite kasutada niisket salvrätti. Aga pidage meeles, et sellisel juhul tuleb madratsit korralikult kuivatada, sest kogunenud niiskus võib hiljem põhjustada hallituse teket.

LONAS - Matrača kopšana

Tuulutage magamiskohta ja hoolitsege ventilatsiooni eest

Tuulutage madratsit vähemalt kord aastas. Lihtsalt asetage madrats horisontaalselt rõdule või avage aken ja toetage see vastu seina, hoides seda otsese päikesevalguse eest. Piisab, kui jätate madratsi niiviisi seisma 2–3 tunniks. Kui aga madrats muutub kogemata kollakaks, ärge muretsege, sest lühiajaline päikesekiirte mõju ei halvenda madratsi tehnilisi omadusi.

„On oluline tagada hea madratsi ventilatsioon, seetõttu tuleb see asetada põhjalippidele. Kui voodialus, kuhu madrats asetatakse, on valmistatud puitlaastplaadist, siis ma soovitan puurida sinna malelaua põhimõttel umbes 30 mm läbimõõduga auke, mis tagavad voodi aluse ventileerimise,“ hoiatab madratsiekspert.

Ta tõdeb, et puitlaastplaadile võib erandjuhtudel asetada vaid vedrumadratseid, kuid madratseid, mis on täidetud lateksi või vahtpolüuretaaniga, ei ole soovitatav sellisele alusele asetada. Lisaks on oluline järgida kõiki tootja soovitusi, mis pikendavad madratsi kasutusiga.

Kasutage madratsikatet

Täiendav madratsikate aitab tagada puhtust. Seda on ka lihtsam puhastada – lihtsalt peske seda pesumasinaga iga paari kuu tagant. „Kui teil ei ole veel madratsikatet, siis soovitan selle soetada. Madratsikate kaitseb madratsit kulumise ja mustuse eest palju kauem. Nüüd toodetakse isegi selliseid katteid, mis sisaldavad linast kiudusid, mis parandavad madratsi kvaliteeti ja annavad loodusliku värskuse tunde,“ märgib Lonase esindaja R. Tarosas.

Võib-olla on aga aeg soetada uus madrats?

Mõnikord aga loetletud meetmed kahjuks enam ei aita ning päevinäinud madratsist tuleb vabaneda. „Kui kasutate madratsit pikemat aega, muutuvad selle koostises olevate materjalide füüsikalised omadused. Kõiki pehmeid materjale mõjutab koormus ning aja jooksul need deformeeruvad, seetõttu soovitame sõltuvalt madratsi tootmises kasutatud materjalide vastupidavusest vahetada madratsit iga 7–10 aasta tagant,“ soovitab madratsite kvaliteedikontrolör.

Kõik teavad, et koos päikesega tuleb koju ka kevadpuhastus – me puhastame aknaid, et päevavalgus jõuaks meie eluruumidesse. Samas mõtlevad vaid vähesed sellele, et samasugune värskus peaks valitsema ka öösel voodis. Madratsi õige hooldamine – puhastamine ja tuulutamine – suurendab rõõmu iga uue hommiku üle.