Meistrite valmistatud käsitöö-madratsid ja -voodid tagavad kvaliteetse une

Luua võivad mitte üksnes kunstnikud – käsitöö küündib väljapoole traditsioonilise arusaama raame. Ja käsitöö poole on tagasi pöördunud ka Leedu suured tootjad.
„Leedulased hindavad kvaliteeti, meisterlikku käsitööd ja ainulaadsust,“ ütleb Jonava madratsi- ja vooditootmisettevõtte Lonas juht Domas Jakutis.
Aina julgemini leedulaste magamistubadesse astuvad madratsi- ja voodimeistrid, konstruktorid ja disainerid teevad siin revolutsiooni – voodid võivad olla silmapaistvad, uni aga magus ja kvaliteetne.


Leedulastele madratsi ja voodi tandemit pakkuvad meistrid kinnitavad, et teineteisega kokku sobivad madrats ja voodi on kvaliteetse une peamine tagatis.
Masstootmise asemel täidetakse siin individuaalseid tellimusi. Sellise töösuuna valinud tootjad otsivad igale kliendile ainulaadset lahendust.
„Ei ole tõsi, et laudadel või põrandal magamine päästab seljaprobleemidest. Meistrid otsivad individuaalseid lahendusi, et tunneksite end mugavalt,“ kinnitavad madratsi- ja voodivalmistajad.


Madrats ja voodi kui kaks venda


Palju aastaid üksnes madratseid tootnud ettevõte lõi kahe aasta eest voodikollektsiooni. Domas Jakutise sõnul võivad isegi parima madratsi omadused sobimatu voodi pärast „kaotsi minna.

„Kui asetame madratsi põrandale, ei tule kõik selle omadused esile. Kui asetame selle sobimatule võrele (voodile), juhtub sama. Õige madrats on ainult üks kvaliteetse une komponent,“ väidab Jakutis.

  
Koguni 30–40% madratsi omadustest oleneb võrest. Voodilipid peavad asetsema teatud kaugusel üksteisest, alles siis jaotuvad madratsi pehmustsoonid õigesti.


Ülesanne tagada keha õige asend
Meistrite väitel on nii voodi kui ka madratsi valimine ühtviisi tähtsad. Ent kui Lonases valmistatavad voodid vastavad kvaliteetse voodi standarditele ning voodi valimisel jääb vaid üle lähtuda meelepärasest disainist, suurusest ja värvist, siis madratsi osas tekib märksa rohkem küsimusi.
Ehkki palju aastaid on väidetud, et seljaprobleemide korral on parim magada põrandal või laudadel, kinnitavad madratsimeistrid, et nii see ei ole.


„Madratsi valimisel tuleb tõesti arvesse võtta ka oma tervislikku seisundit, võimalikke saadud seljatraumasid ja haiguseid. Neist tuleks kõigepealt rääkida meedikutega ja siis juba otsida madratsi osas lahendust mitte naabri, vaid tootja juurest,“ on Jakutis veendunud. 
Milline madrats valida, oleneb nii inimese tervislikust seisundist kui ka magamisharjumustest ja magamise „maitsest“ – ühe jaoks ebamugavana tunduv madrats võib teise jaoks osutuda optimaalseimaks valikuks“.


Madratsi peamine ja tähtsaim ülesanne on tagada magamise ajal keha õige asend ja luua lülisambale kindel tugi. Madratsi valimisel peaks inimene lähtuma selle kõvadusest või pehmusest“.
Kõvem madrats sobib pigem suurema kehakaaluga inimestele, pehmem madrats kergematele inimestele.

Erinevad omadused


Ent madratsite peamised erinevused ei seisne ainult kõvaduses ja pehmuses. Madratsi ostmisel on valikus kolm peamist tüüpi.
Kõige populaarsem on vedrumadrats. Hinna ja kvaliteedi suhte pärast meeldib see leedulastele kõige enam.
Ühtlasi on müügil viskoelastsed madratsid. Need kohanduvad suurepäraselt inimese kehakuju järgi, „absorbeerivad“ liigutusi, reageerivad kehasoojusele ja survele ning sobivad neile, kes soovivad soojemat madratsit. Viskoelastseid madratseid ei soovitata inimestele, kes kurdavad rohket higistamist ja eelistavad magada jahedamas keskkonnas.


Kolmas madratsitüüp on lateksmadratsid. Neid iseloomustab suur punktelastsus, need peavad vastu deformatsioonile ja teenivad kaua. Vertikaalsed õhukanalid tagavad tõhusa õhuringluse.
Madratsil on 14-päevane prooviaeg – kui toode osutub sobimatuks, saab selle teise vastu vahetada.
“See on nagu parfüümipoes. Kui nuusutad suurt hulka lõhnaõlisid, hakkavad need kõik ühtäkki sarnased tunduma. Seega oleks madratsit valima minnes hea teada nende peamisi omadusi ja erinevusi. Kuulanud ära kliendi vajadused, peaks salongi müüa välja valima ja pakkuma vähemalt kolm madratsit, mis kliendile enim sobivad,“ jutustab Domas Jakutis.


Seevastu voodi muretsemine on märksa meeldivam tegevus. Selle valiku saavad kliendid teha interneti teel, kombineerides ise voodi toone ja kangaid, selekteerides välja mudeli või leides sobiva variandi juba pakkumisel olevate näidiste hulgast.
Pealegi, detsembri alguses tuli Lonasel välja voodikangaste täiendus, mis moodustab koos olemasolevate kangastega 250 eri toonist ja tekstuurist koosneva soliidse valiku.

 

"Kliendid tegid sageli etteheiteid, et meil on liiga väike kangavalik. Klientide vajadustele reageerides pakume nüüd valikut rohkem kui neli korda rikkalikumast kangapaletist,“ väidab Jakutis.

Ettevõte Lonas pakub kokku üle 14 000 erineva voodivariandi.


Armastusega kuni viimse õmbluseni


Võib küll tunduda, et madratsite mitmekesise valiku seas on kerge ära eksida, aga tegelikult on kõik palju lihtsam.
“Madratsi valija peaks selgelt paika seadma oma rõhuasetused – kas tal on seljaprobleeme, kas talle meeldib pigem kõva või pehme madrats. Siis pakuvad spetsialistid talle sobivaid variante,“ ütleb Domas Jakutis.


Just inimeste erinevate vajaduste pärast orienteeruvad valmistajad mitte masstootmisele, vaid individuaalsetele tellimustele.
“Inimese käsi puudutab igat madratsit ja voodit – meistrite käsitöö-madratsid ja -voodid on valmistatud armastusega kuni viimse õmbluseni. Mille poolest erineb masstootmise ja käsitöö-madrats, saab kõige paremini hinnata alles siis, kui magad sellisel madratsil,“ arvab Jakutis.