Lonase kogemus – kuidas pereäri anti üle neljale pojale

Leedu ärimaastik seisab muutuste lävel. Iseseisvuse koidikul loodud ettevõtete omanikud tõmbuvad aktiivsest ärist tasapisi tagasi ja annavad rooliratta üle lastele või palgatud juhtidele.

„Kõik mesilased kannavad hoolt oma taru eest. Meil on ka emamesilane, kellel on samuti oma kohustused ja tööd,“ räägib pereärist metafooride abil Kazimieras Jakutis – ettevõtetegrupi UAB Lonas ir partneriai juhatuse esimees ja nelja poja isa. „Mida aeg edasi, seda enam pean vaid väärtused paika panema ja ummikusse jäänud asju lahendada aitama. Mõnikord piisab kõrvaltvaataja pilgust, sest kui tiirled iga päev samas tegevuses, ei suuda kõike näha.“

Ettevõtetegrupp Lonas ir partneriai tegutseb alates 1993. a. Gruppi kuuluvad magamistoamööblit ja madratseid valmistav UAB Lonas (mida juhib Domas Jakutis), e-kaubandusega tegelev UAB Loniukas (direktor Adas Jakutis), tootmistegevust arendav UAB Gergama (juht Liudas Jakutis) ja UAB Porolonas (direktor Mindaugas Legas – ainus juht, kes ei ole pereliige). Perekonna noorim võsu Saulius Jakutis töötab ettevõttes Lonas turundusjuhina.

Samm sammu järel

Domas Jakutis täidab ettevõtte Lonas direktori ülesandeid alates 2014. a, kuid on pereäris tegutsenud märksa kauem.

„Alates 14. eluaastast olen teinud igasugust tööd – laos töötanud, nuustikke pakkinud (kui meil veel nuustikuäri oli) ja madratseid maha laadinud, kui need kauplusesse saabusid. Mitu suvekuud olid alati tööle pühendatud. Samas, meie peres öeldi ikka, et raha ei teki eikusagilt – see tuleb välja teenida,“ jutustab Domas Jakutis.

Mees meenutab, et ettevõtlikkust õpetati väikesest saadik, isegi otseselt esile toomata, et lastel tuleb kunagi äri üle võtta. Näiteks 17-aastaseks saanud noormehed osalesid vahel kohtumistel klientidega.

Seitsme aasta eest sai D. Jakutis tollal veel ISMi juhtimis- ja majandusülikooli neljanda kursuse tudengina vastutavaks üheksa esinduspoe tegevuse eest.

„Sellel ametikohal tutvusin kaupluste tegevusmudeli, müüjate töö ja müügi pisiasjadega. Aasta pärast olin vastutav mitte üksnes poodide tulemuste, vaid ka hulgikaubanduse eest. Tollal oli hulgimüük esinduskaupluste omast suurem. See jaotus ligikaudu 60% ja 40%. Veel hiljem hakkasin lähemalt uurima ka turundusteemasid. Viimaks sai minust üks põhiotsustajaid ettevõtte jaoks olulistes projektides,“ avaldab D. Jakutis üksikasju oma teekonna kohta juhipositsioonile.

Kedagi ei sunnitud

Vennad töötavad praegu üksmeelselt pereäris. Domase sõnul ei öelnud vanemad kellelegi neist, milline tee valida, aga ei varja, et minevikus on olnud kõike – mitte kõik ei ühinenud kohe pere ettevõttega.

„Ülikooliõpingute ajal ma ei arvanud, et hakkan Lonases tööle. Tahtsin teistes ettevõtetes jõudu katsuda. Ent olukord kujunes nii (tollane esinduskaupluste juht tuli välja vahetada – VŽ), et pidin pereäriga liituma. Ma mõtlesin, et see on hea praktika, aga kui sain äriprotsessidega lähemalt tuttavaks, siis sukeldusin veel sügavamale. Pealegi, nägin selle äri potentsiaali,“ meenutab Domas oma töökäiku.

Adas Jakutis asutas kümne aasta eest Šiauliais ettevõtte Loniukas, mis tegeles e-müügiga ja oli üks Lonase hulgikaubanduspartnereid. Nagu Domas naljatades ütleb, vend tahtis natuke autonoomiat. Mõne aasta eest otsustati see ettevõte ära osta ja grupiga liita.

„Veel üks vend Liudas tundis suurt huvi autode vastu ja tal oli edukas äri. Ta ostis ja müüs kasutatud autosid. Just selles äris arendas ta välja head läbirääkimisoskused. Kui Liudase äri majanduskriisi ajal seiskus, pakuti talle pere ettevõttes müügijuhi ametikohta. Tema visadus ja ind on äris suuresti kasuks tulnud. Varem meil isegi polnud müügijuhti, kõige eest kandis hoolt tootmisjuht. Aasta pärast Liudase tööleasumist maksime tarnijatele tooraine eest ligikaudu 20% vähem,“ kiidab Domas venna ametioskusi. Aasta alguses otsustati kaubandus tootmisest lahutada ja asutati UAB Gergama, mille juhiks sai Liudas Jakutis.

Noorim vend Saulius on Lonases töötanud paar aastat. Ta on turundusjuht.

„Meie ema Birutė vastutab kogu ettevõtetegrupis personali eest. Ilma temata ei kinnitata ühtegi tähtsat ametikohta. Ta tunneb hästi inimesi ja näeb, kes konkreetsesse ametikohta sobib ja kes mitte. Samuti kannab ema hoolt kõikide kaupluste sisseseade eest. Meil on muidugimõista ka disainer, kelle tema muide leidiski. See disainer koostab projekte (tulevaste salongide interjööri – VŽ). Kui on vaja remonti teha või ehitusmehed leida, siis see on ema ampluaa. Ta ajab asjad kiiresti joonde,“ räägib poeg emast sooja tundega.

Kuigi kogu perekond töötab üksmeelselt pereäris, mainib härra Jakutis ka kokkulepet, millest kõik pojad kinni peavad.

„Kolm venda on juba oma pere loonud, noorim valmistub pulmadeks. Oleme kokku leppinud, et meie naised pere ettevõttes tööle ei hakka,“ kõneleb Domas kokkuleppest, kuidas vältida äris hõõrumisi.

Juhatuse roll

Ettevõtetegrupis mängib tähtsat rolli juhatus. Selle tuumiku moodustavad pereliikmed ja esimees on perepea Kazimieras Jakutis. Peale selle, kui tekib vajadus lahendada keerukamaid juhtimisküsimusi, kutsutakse juhatusse ka ärinõustajad.

„Isa unistus oli juhtida äri teiste inimeste kaudu. Ta on mitu korda püüdnud juhtimisest eemale tõmbuda, aga see ei ole õnnestunud. 2008. a kaaluti tõsiselt isegi äri müümist tšehhidele, kuid siis algas majanduskriis ja tal tuli taas ise juhtpulti asuda. Hiljem said pojad suureks ja hakkasid äris kaasa lööma. Nüüd saame üksteist täiendades töötada,“ pajatab Domas.

Ta täpsustab, et juhatuse esimehega arutatakse pidevalt ettevõtete tegevustulemusi, laienemis- ja investeerimisplaane. Juhatuse koosolekud toimuvad umbes korra kuus.

„Igal teisel teisipäeval saan isaga kokku. Räägime päevakohased küsimused läbi. Igapäevastesse otsustesse isa muidugi ei sekku, aga strateegia kujundamisel on tema sõnal suur kaal,“ ütleb Domas.

Küsimusele, kas vennad vaidlevad isaga äri seisukohtade üle, vastab Domas diplomaatiliselt, et kõigi iseloom on erinev, sellepärast tuleb vahetevahel ka lahkhelisid ette, kuid viimaks võetakse otsused argumentide vaagimise järel vastu meeskonnana.

„Isa kogemus aitab siis, kui ei tihka otsust langetada. Sageli õhutab ta tegutsema, mõnikord loob soodsamaid finantstingimusi, näiteks aastatulemuste arvestamisel: „Tee. Ma võin pool riski enda peale võtta.“ Teinekord lükkab isa mäe otsast hoo sisse, kui ise ei julge sõitma hakata. Ettevõtluses on ju kõige olulisem otsuste langetamine. Kui hoiad probleemi, mõtet või ideed kaua endas ja „marineerid“ seda, läheb see viimaks hapuks või toob kahju. Puhuti võivad künka otsast veerema lükatud head ideed hoo sisse saada ja suurepäraseid tulemusi tuua,“ jagab D. Jakutis.

Kazimieras Jakutis, UAB Lonas ir partneriai direktor, juhatuse esimees:

„Ettevõtluses on iga päev nagu koolitund ja iga aasta nagu ülikooli kursus. Praegu on minu peamine funktsioon vaadata tulevikku – püstitada ülesandeid ning seada käibe- ja kasumisihte. Näiteks meie grupil on eesmärk kahekordistada viie aastaga kogu tegevusmaht.

Põlvkondade konflikti ma ei taju, pojad austavad minu arvamust. Paljusid küsimusi otsustavad nad siiski iseseisvalt ja see ei ole kindlasti nii, et minu sõna on aamen kirikus. Olen seisukohal, et kõik küsimused vajavad arutamist. On vaja, et nemadki oleksid päri ja ütleksid: „Jah, nii see on.“ Varem olen selliseid vigu teinud ja oma otsuseid ette kirjutanud. Olen aru saanud, et peale sunnitud käsud ei tööta, sest ikka leidub sada põhjust, miks seda ei ole võimalik teha.“