Tagasi kooli! Kuidas valida uut lapsevoodit ja tagada oma lapsele kvaliteetset und?

Tagasi kooli! Kuidas valida uut lapsevoodit ja tagada oma lapsele kvaliteetset und?

Suve lõppedes ja sügishooaja lähenedes hakkame aina sagedamini mõtlema sügistööde ja laste õpingute peale. Kui suve rõõmud ja meelelahutus on jäänud selja taha, siis hakkame mõtlema, millest tunneme puudust, et naasmine tavapärasesse päevarežiimi oleks võimalikult kerge ja lihtne. Hea ja kvaliteetne puhkus on see, mida on vaja, et saaksime uut päeva rõõmuga tervitada. Uneteema muutub veel aktuaalsemaks, kui räägime enda lastest. Laste jaoks on korralik puhkus veel olulisem kui täiskasvanutele. Sõltumata laste aktiivsusest on neil unepuuduse tolerantsustase madalam, seetõttu on lapsele voodit valides oluline arvestada mõnede oluliste tingimustega, mis parandavad tunduvalt lapse und terve öö vältel.

LONAS - komforta meistari

Lapse vanus

Izvēloties Voodi Lapsele voodit valides on oluline arvestada lapse vanusega. Lapsed kasvavad üsna kiiresti, seetõttu kasvab laps liiga väikesest või lühikesest voodist ruttu välja ning paari aasta pärast tuleb voodit taas vahetada. Mida väiksem on laps, seda kiiremini ta kasvab. On arvutatud, et kuni lapse täisealiseks saamiseni võib tekkida vajadus vahetada ta voodit 1–2 korda. Kui laps on kasvanud välja imikuvoodist, siis on soovitatav soetada suurem ühekohaline voodi, mis teeniks kauem. Sageli aga piirab voodi suurust toa pindala. Sellisel juhul peavad vanemad tegema kompromissi, pidades meeles, et nii nagu täiskasvanute puhul on ka laste jaoks voodi see koht, mis tagab rahuliku une ja puhkuse.

Kui valite voodit 8–9 aasta vanusele lapsele, siis tasub mõelda ka panipaikade peale. Teismeikka jõudva lapse vajaduste hulk kasvab ning koos sellega ka asjade ja riiete kogus, mida tuleb kuskil ladustada. Probleemi võivad aidata lahendada öökapid ja panipaigaga tumbad.

Praktilisus

Lapsele voodit valides tuleks lähtuda praktilisusest nii hinna kui ka usaldusväärsuse ja puhastamise osas. Ei ole küll alati kerge saada aru, kas voodi on tõepoolest usaldusväärne ja tugeva konstruktsiooniga, kuid seda küsimust unustada ei tohi. Proovige voodit ise, istuge sellele ja tunnetage, kas voodi seisab stabiilselt ja kindlalt. Lubage ka lapsel voodit proovida. Ta hakkab voodit kindlasti kasutama mitte ainult magamiseks, vaid ka batuudina. Voodi on kodus laste jaoks lemmikmänguväli, seetõttu avaldage voodit valides voodi erinevatele kohtadele julgelt survet ja veenduge, et see säilitaks koormuse all oma kuju ja ei kriiksuks. Valige voodi, mis on valmistatud kergesti puhastatavast materjalist.

Madrats on hea une tagamiseks sama tähtis kui voodi. Hinnake madratsi kõvadust. Pehmem madrats on mugavam, kuid kõvem madrats on sageli vastupidavam väliste mõjude suhtes ning säilitab oma kuju palju kauem. Kõik sõltub sellest, kui kõval madratsil on teie laps harjunud magama. Eksperdid kipuvad väitma, et seda, milline madrats lapsele vajalik on, teavad kõige paremini vanemad, kuid tasub alati arvestada ka lapse individuaalseid vajadusi.

LONAS - komforta meistari

Milline voodi sobib minu lapsele?

Noorte, kogenemata vanemate jaoks võib uue lapsevoodi soetamine olla tõsine väljakutse. Küsimusi on rohkem kui vastuseid ning õigete lahenduste leidmine võib olla keerulisem, kui alguses paistab. Sobiva lapsevoodi valimine ja otsimine muutub huvitavamaks ja kergemaks, kui järgite mõningaid soovitusi..

  • Tervis. Tervis on üks olulisimatest asjadest ning voodi võib olla sellega tihedalt seotud. Kui teie lapsel on allergia sünteetiliste materjalide vastu, kui tal on terviserikked või füüsilisi puudujääke, siis valige selline voodi, mis ei tekita lapse tervisele lisakoormust. Allergia puhul valige madrats, mis on valmistatud allergiavabadest materjalidest, kuid füüsiliste arenguhäirete puhul konsulteerige enne madratsi ostmist arsti või ortopeediga.
  • Väljanägemine. Ärge arvake, et voodi välimus ei ole lapsele oluline. Lapsed on tundlikud toa meeleolu osas, seetõttu arvestage lapse soovidega, pakkudes talle valikuvõimalust teie poolt eelnevalt valitud voodite vahel. Kui külastate voodite müügikohti, siis võtke laps kaasa, laske tal valida erinevaid voodeid ning kaasake ta uue voodi valimisprotsessi. Laps tunneb end õnnelikuna, kui näeb, et temaga arvestatakse, ka teie olete lapse säravaid silmi nähes õnnelik.
  • Ligipääs. Tagage, et ligipääs voodile oleks mugav nii lapse kui ka teie jaoks. Mugava ligipääsu tagab see, kui valite õiges mõõdus voodi. Kui aga muudate voodi asukohta, siis tagage, et uues asukohas oleks sein voodi kõrval samal poolel kus varem.

Lisasoovitused kvaliteetseks uneks

Et lapse uni oleks kvaliteetne, on oluline pärast uue voodi soetamist harjutada last uue režiimiga. Pärast suvevaheaja lõpu, kui õhtuti on veel valge, on lapsel raske mõista, miks tuleb minna magama, kui saab veel nii palju teha. Tekitage lastetoas une jaoks sobilik meeleolu – ostke pimendav kardin, ostke uus huvitav raamat enne uinumist lugemiseks ning piirake mobiilseadmete kasutamist ja teleka vaatamist. Uuringud näitavad, et väikese ekraaniga seadmed, nagu mobiiltelefonid ja tahvelarvutid, lühendavad laste uneaega, sest nende kasutamisel tuleb tähelepanu keskendada ning töödelda palju kiiresti muutuvat informatsiooni. See kõik mõjutab lapse alateadvust ning tal on raske rahuneda ja uinuda. Une ja puhkuse puudus põhjustab tähelepanuhäireid ning aktiivsuse ja produktiivsuse taseme langust; koolis on raske keskenduda ja infot omandada. Seetõttu tuleks kodus seada sisse selged reeglid mobiilseadmete kasutamise osas, eriti mis puudutab nende kasutamist just õhtuti. Soovitatud une pikkus kuni 12 aasta vanustel lastel on vähemalt 10 tundi, teismelised aga peaksid magama 9–10 tundi.

TÖÖTATUD VÄLJA IMIKUTELE JA LASTELE SOBILIK LASTELE JA TEISMELISTELE