Lateksmadratsid allergia ning selja- ja liigeseprobleemide korral

Meie individuaalsetele omadustele vastav kvaliteetne madrats on hea une tähtsaim eeldus. Kui aga tuleb aeg leida uus magamispind, põrkume valiku- ja infoküllusega. Milline madrats osta, et saaksime magada ilma valu ja allergiata? Sellele küsimusele aitavad vastata LONASE uneeksperdid, kes tutvustavad ühte populaarsemat madratsiliiki – lateksmadratsit.

Lateksmadratsid allergia ning selja- ja liigeseprobleemide korral - lonas.lv madratsid ja voodid

UUDIS! LONAS lateksmadrats VEGA LATEX >

Mis on lateks?

Lateks on naturaalne materjal, mida valmistatakse kautšukipuu koorest erituvast vedelikust. Juba XVI sajandil, mil eurooplased hakkasid Ameerikat koloniseerima, märgati, et sealsed elanikud valmistavad Amazonase piirkonnas kasvavast brasiilia kautšukipuust elastset materjali, mida kasutavad majapidamises mitmesugusel otstarbel. Kui teha selle puu tüvesse sisselõige, hakkab sealt immitsema heledat viskoosset vedelikku, mis õhu käes oksüdeerub ja jäigastub.

Ajapikku levis lateksi kasutamine üle kogu maailma ja selle tootmistehnoloogia muutus moodsamaks. Praegusel ajal on turule naturaalse lateksi kõrvale tekkinud ka sünteetiline, mida valmistatakse naftatoodetest.

Lateks madratsitööstuses

Peaaegu saja aasta eest täheldas Briti ettevõte Dunlop, et vulkaniseerimisprotsessiga saab lateksist valmistada materjali, mis kohandub suurepäraselt meie keha järgi ja loob nõnda ideaalsed magamistingimused. Tõsi, alguses müüdi Dunlopi uut toodangut üksnes kuninglikule perele, kuid pikapeale vallutas see tehnoloogia kogu maailma.

Moodsaid lateksmadratseid valmistatakse nii naturaalsest kui ka sünteetilisest lateksist. Füüsiliste omaduste poolest need materjalid teineteisest oluliselt ei erine. Siiski, naturaalne lateks on mõneti pehmem ja elastsem, aga ühtaegu tundlikum temperatuuri- ja niiskuskõikumiste suhtes. Sel põhjusel segatakse naturaalne ja sünteetiline lateks üsna sageli omavahel kokku, et saavutada madratsite optimaalsed omadused.

Lateksmadratsid allergia ning selja- ja liigeseprobleemide korral - lonas.lv madratsid ja voodid

LONAS lateksmadrats MŪZA® >

Lateksi tootmisviisid

Tänapäeval eristatakse kahte peamist lateksmadratsite tootmisviisi: Dunlop ja Talalay. Dunlop on vanem ja lihtsam tootmismeetod, mille käigus puudest saadud vedelikku loksutatakse moodsate seadmete abil intensiivselt, kuni saavutatakse vahu konsistents. Vaht valatakse vormidesse ja vulkaniseeritakse 115 °C temperatuuril, kuni see tahkub soovitavaks vormiks.

Talalay on uuem ja veidi keerukam lateksi valmistamismoodus. Seda tehnoloogiat rakendades täiendatakse Dunlopi meetodit kahe etapiga: madratsivorm suletakse vaakumisse ja külmutatakse. Peamine erinevus nende kahe tootmisviisi vahel seisneb madratsite jäikuses. Dunlopi madratsid on kõvemad, samas Talalay tehnoloogia järgi valmistatud tooted aga pehmemad.

Lateksmadratsid allergia ning selja- ja liigeseprobleemide korral - lonas.lv madratsid ja voodid

LONAS lateksmadrats MŪZA® PLIUS >

Lateksmadratsid ja nende eripärad

  • Toetavad lülisamba loomulikku ja anatoomiliselt õiget asendit. Sellisel madratsil magades jaotub meie kehamass ühtlaselt. Keha sirutub välja ja lõdvestub. Me ei tunne keha üheski punktis survet, tänu millele paraneb ka vereringe. Lateksmadratseid soovitatakse vastavalt inimestele, keda vaevavad selja-, selgroo- ja liigesevalud ning sagedased lihaspinged.
  • Eriomane punktelastsus. Teisisõnu, madrats kohandub ideaalselt meie kehajoonte järgi ja tagab kõikidele kehaosadele ühtlase toe, vaatamata sellele, millises poosis me magame – selili, kõhuli või külili.
  • Naturaalsed antibakteriaalsed ja hüpoallergeensed omadused. Lateksmadratseid väärtustatakse iseäranis nende loomuliku hallituskindluse ning vastupidavuse poolest tolmulestade ja muude mikroorganismide suhtes. Seega hindavad neid madratseid allergilised inimesed. Ühtlasi sobivad lateksmadratsid neil põhjustel suurepäraselt ka lastele, sest nende nahk on tolmulestade suhtes tundlikum.
  • Lasevad õhku läbi. Lateksipooride avatud struktuur tagab väga hea hingavuse. Õhk käib madratsis kergesti ringi, mis hoiab ära niiskuse kogunemise ning parandab soojusregulatsiooni – talvel soojendab ja suvel jahutab. Tõsi, on tähtis teada, et lateksmadrats tuleb asetada võrele ja tagada ventilatsioon altpoolt.
  • Liigutused ei kandu edasi. Lateksmadrats on väga hea valik paaridele, sest madrats kohandub iga magaja füsioloogiliste omaduste järgi ja liigutused ei kandu voodi teise poolde edasi. Seega, isegi kui kõrval magav partner vähkreb öö läbi küljelt küljele, siis teie seda ei tunne, vaid saate kosutavat und nautida.
  • Peavad kaua vastu. Lateksmadratsid kuluvad väga aeglaselt. Õige hoolduse korral võib toode mugav püsida isegi 10–15 aastat. Tõsi, lateksmadratsite hind on tihtipeale natuke kõrgem, aga muude madratsitega võrreldes tasuvad need enam ära.

Lateksmadratsi valimisel tuleks tähelepanu pöörata rahvusvahelistele standarditele

Lateksmadratsi valimisel on väga tähtis uurida, kas madrats vastab rahvusvahelistele standarditele. Tuleks otsida selliseid kvaliteedisertifikaate nagu Oeko-Tex, Eurolatex, LGA või Morton Thiokol. Need dokumendid tõendavad, et madratsi lateksbaas on jätkusuutlik, elastne, kasutaja- ja keskkonnasõbralik ning ei sisalda tervisele ohtlikke aineid.

Lateksmadratsid allergia ning selja- ja liigeseprobleemide korral - lonas.lv madratsid ja voodid

LONAS madrats koos eemaldatav lateksist kattemadrats TYLA® PLIUS >

LONASE lateksmadratsite valiku leiate SIIT. Kui teil on rohkem küsimusi, esitage need julgelt kõige mugavamal kontakteerumisviisil.