5 soovitust, kuidas lapse uni paremaks muuta

5 soovitust, kuidas lapse uni paremaks muuta

Kuigi magusasti ja rahulikult magav laps on kõikide lapsevanemate unistus, puutuvad paljud reaalsuses kokku päevast päeva vaevava unetute ööde probleemiga. Lapse kehva une põhjuseid võib olla mitmeid, kuid tähtis on meeles pidada, et kõigile neist leidub ka lahendus. LONASE une-eksperdid ja HEA UNE KLUBI saadikud annavad viis lihtsat soovitust, kuidas laps saaks paremini magada.

1.Soe piim meega aitab lapsel lõdvestuda.

Sooja piima ja mee kooslus lõdvestab keha ning aitab lapsel rahuneda ja kergemini unne suikuda. Pealegi sisaldab piim aminohapet trüptofaani ja kaltsiumi. Trüptofaan tagab kehas piisava koguse unehormooni melatoniini ja kaltsium aitab ajul trüptofaani paremini omastada.

Kui lisate piima sisse veel ka lusika mett, maitseb jook magusamalt ja aminohape rändab lapse närvisüsteemi vajalike punktideni kiiremini.

2.Ferberi meetod edendab lapse iseseisvat magamist.

Uneuurija Richard Ferberi loodud ja tema järgi nimetatud meetod põhineb magamisrutiini tähtsusel. Teadlase väitel seisneb probleem, millega enamik vanemaid kokku puutub, selles, et õhtu võib lapses hirmu tekitada. Last heidutavad pimedus, vanematest eraldumine ja magamine üksi oma voodis. Sel põhjusel on tähtis luua tore unerutiin ja valmistuda iga päev öiseks puhkuseks rõõmsalt. Kui laulate lapsele igal õhtul voodisse heitmise ajal unelaulu või vestate muinasjuttu, seostub magamine lapsele üksnes positiivsete tunnetega.

Uneeksperdi teine oluline nõuanne: laps peab oma voodis iseseisvalt uinuma. Teadlase soovituse kohaselt tuleks unevalmis laps panna voodisse ja jätta ta üksi uinuma. Kui laps nutab, tulge tuppa, silitage ta pead ja kõhtu, näidake, et vanemad on siinsamas, kuid ärge võtke last sülle. Uurija märgib, et esimestel päevadel on raskem, aga magamisrutiini positiivsed muutused ilmnevad juba nädala pärast.

Tõsi, seda meetodit võib kasutada vaid alates lapse 6. elukuust. Imikud vajavad uinumiseks vanemate abi.

3. Unemänguasi toob turvalise une.

Laste magamise spetsialistid väidavad, et beebi voodi peaks asuma vanemate toas, kuid juba alates 1. eluaastast soovitatakse laps eraldi tuppa kolida. Sellisel muutusteperioodil on lapsele uinumisel tihti abiks turvatunnet loov lemmikmänguasi.

Uusim leiutis on spetsiaalselt laste kergemaks uinumiseks loodud lelu, mida nimetatakse unemänguasjaks. Seda tüüpi lelud võivad teha mitmesuguseid hääli, mis aitavad lastel kiiresti uinuda. Näiteks ema üsas kuuldavaid helisid, unelaule, loodushääli, sümfoonilist muusikat, valget müra ja muud.

Paljudes seda laadi mänguasjades on ka sensoorne andur. Kui laps ärkab ja hakkab nutma, lülitub mänguasi automaatselt sisse ja rahustab last.

4. Veeteraapia rahustab.

Vesi rahustab nii täiskasvanuid kui ka lapsi. Selle abil saab laps kergemini lõdvestuda ja kvaliteetseks ööuneks valmistuda. Uuringud on näidanud, et veeteraapia aitab vähendada ka kõhukõrvetistest põhjustatud ebameeldivaid aistinguid.

Imikut soovitatakse vannitada lühidalt (umbes 5–7 minutit). Lapse kasvades võib seda aega pikendada. Kasutage kümbluseks spetsiaalseid laste vanne – laps tunneb end seal turvalisemalt ja vanematel on mugavam last vannitada.

5. Mähkimislina aitab rahulikult uinuda

Te võite imestada, aga sadade aastate eest kasutatud laste mähkimise viis on taas populaarne. Tänapäevased mähkimislinad erinevad siiski nendest, mida meie vaaremad kasutasid. Need on loodud erilise disaini järgi, mille abil jäävad lapse käed mõnusalt vastu keha, jalad aga jäetakse vabaks. Sellisel moel saab laps magada loomulikus „konnaasendis“.

Mähkimislina loob lapsele õdusa tunde ja võimaldab kiiremini kosutavasse unne suikuda. Ühtlasi kaitseb see imikutele omase refleksi eest, mis neid sageli üles ajab.

Lapse parem uni on iga vanema ülesanne

Lapse kvaliteetne ja rahulik uni on tähtis nii tema normaalseks arenguks kui ka vanemate hea tuju ja enesetunde säilitamiseks. Kui teid vaevab pikkade unetute ööde probleem, siis lugege, uurige ja proovige aina uusi meetodeid, mis võiksid aidata lapsel paremini magada. Mõni neist kindlasti aitab!

Rohkem hea une soovitusi leiate LONASE FACEBOOKi grupist : HEA UNE KLUBI